Makaleler

Çocuklarda en sık görülen alerjiler ve sebepleri nelerdir?

Çocuklarda en sık görülen alerjiler arasında astım, alerjik nezle, egzama, besin alerjisi, cilt alerjileri, ilaç alerjileri ve böcek alerjileri vardır. Alerjinin bir çok nedeni vardır.

Alerjinin gelişmesine neden olan başlıca nedenler genetik ve çevresel faktörlerdir. En önemli neden genetiktir. Ailesinde herhangi bir alerjik hastalık olan çocuklarda alerjik hastalık gelişme riski yüksektir. Alerji hastalığın tipi değişebilir. Ailesinde astım olabilir ama çocukta egzama oraya çıkabilir veya tam tersi olabilir. Anne veya babada herhangi bir alerjik hastalık varsa çocukta alerjik hastalık görülme olasılığı %30’dur. Hem anne hem babada alerjik bir hastalık varsa çocukta alerjik hastalık gelişme ihtimali %50’dir ve bu oran %80’e kadar çıkabilir.


Ancak alerjik hastalıkların gelişme nedenini sadece genetik ile açıklamak mümkün değildir. Ailesinde alerjik hastalık olmayanlarda alerjik hastalık görülebildiği gibi ailesinde alerjik hastalık olanlarda da alerjik hastalık gelişmeyebilir. Bunun tek açıklaması alerjinin gelişmesi sadece genetiğe bağlı olmadığı birçok çevresel nedene de bağlı olmasındandır.

Çevresel faktörler çevremizde bulunan ve alerji gelişmesine neden olabilen faktörlerdir. Çevrede bulunan çeşitli alerjenler alerjinin gelişmesine neden olabilmektedir. Ev tozlarında bulunan akarlar veya diğer adıyla mite’lar, polenler, kedi, köpek gibi evcil hayvan alerjenleri, küfler, hamam böcekleri gibi birçok alerjenlere maruz kalmak astım alerjik nezle gibi alerjik hastalıklara neden olur. Gıda alerjilerine neden olan en sık nedenler ise inek sütü, yumurta, buğday, soya, ağaç fıstıkları (fındık, fıstık, badem ceviz gibi), balık ve kabuklu deniz hayvanlarıdır. Bu alerjenlerin kimde alerji oluşturacağı kimde oluşturmayacağı genetik ve çevresel faktörlere bağlıdır.


Alerjinin gelişmesinde hijyene çok önem vermek de etkilidir. Çünkü mikroplarla karşılaşmak vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek alerjik hastalıkların gelişmesini engellemektedir.

Çok sık ve gereksiz antibiyotik kullanmak da alerjik hastalıkların gelişmesine katkıda bulunur.

Fazla kilo almak, aşırı stres, sigara dumanına maruz kalmak, hava kirliliği, fastfood beslenme, sebze meyvadan fakir beslenme alerjik hastalıkların ortaya çıkmasına katkıda bulunan diğer nedenlerdir.

 

Nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Alerjik hastalık gelişmesini engellemek için bazı önlemler alınabilir. En önemli koruyucu önlem doğumdan sonra bebeklerin en az 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesidir. 6 ay sadece anne sütü alan bebeklerde anne sütü olmayanlara göre 10 kat daha az alerjik hastalık görülmektedir. Bu nedenle anneler bebeklerini doğumdan sonra 6 aya kadar sedece anne sütüyle beslemelerini tavsiye ediyoruz.

Gereksiz antibiyotik kullanmak da alerjik hastalık gelişmesini artırmaktadır. Özellikle ilk 2 yaşta kullanılan antibiyotikler alerjik hastalık gelişmesini artırmaktadır. Bu nedenle gereksiz antibiyotik kullanmamalarını ve özellikle gribal enfeksiyonlarda, öksürüklerde antibiyotik kullanılmamasını öneriyoruz.

Aşırı titiz olmamalarını ve çocukların mikroplarla da karşılaşmalarını öneriyoruz. Bu şekilde çocukların bağışıklık sistemi daha çok gelişecek ve alerjik hastalıkların gelişme şansı daha da azalacaktır.

Çocuklarınızın fazla kilo almasının önüne geçmelisiniz. Fazla kilolar alerjik hastalıkların gelişmesini artıracaktır.

Özellikle astım ve alerjik nezle olan çocukların akciğerleri ve burunları çok hassastır. Bunun nedeni alerjiler akciğer ve burunu koruyan mukaza tabakasında zedelenme yapmaktadır. Bu da akciğer ve burunda aşırı hassasiyete neden olur. Kuvvetli parfüm kokuları astım krizine veya öksürüğe neden olabilir. Ayrıca nezle veya burun tıkanıklığına neden olabilir. Bu nedenlerle astım ve alerjik nezlesi olan çocukların olduğu evde kokusuz detarjanlarla çamaşır yıkanmalı ve kokusuz temizlik maddeleri ile temizlik yapılmalıdır.

Polen mevsimi geldi çattı. Herkes dışarda olmak istiyor. Çünkü tüm kış boyunda evde olmaktan sıkıldık. Ancak polen alerjisi olanlar için bir kabus olabilir. Bu nedenle polen alerjisi olanların dışarı çıkarken güneş gözlüğü takmaları ve gözlerine polenin temas etmesi engellenmelidir. Akşamları eve gelince duş alınıp polenlerden kurtulmak gerekir. Ayrıca polen yapışmış olan kıyafetler değiştirilmelidir.

 

Özellikle alerjinin görüldüğü, aylar ve mevsimler nelerdir? Neden özellikle bu tarihler, tetikleyici unsurlar neler?

Astım özellikle kış aylarında kendini gösterir. Çünkü gribal enfeksiyonlar astımlı çocukların kabusudur. Ev tozu içindeki akar denilen mite’lar kış aylarında deniz kenarı olan şehirlerde daha çok bulunur. Bu nedenlerle astım ve alerjik nezle kış aylarında daha çok görülür.

Polen alerjileri ise Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında daha çok görülür. Çünkü polenler bahar aylarında ortaya çıkmaktadır. Polenlere bağlı astım ve alerjik nezle bu nedenle bahar aylarında görülmektedir.

Egzama ise yaz aylarında daha çok görülür. Çünkü egzamalı çocukların ciltleri su tutamaz. Su tutamadığı için egzamalı çocukların ciltleri kurudur. Kolay kaşınır. Yaz aylarında daha fazla terleme yaptığı için egzama beliritileri daha fazla görülmektedir.

Böcek alerjileri de daha çok yaz aylarında görülür. Bunun nedeni de böceklerin yaz aylarında ortaya çıkması nedeniyledir.

 

Ne yapmalı, ne yapmamalıyız?

Alerjik hastalıkların gelişmesini engellemek istiyorsanız bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütü ile besleyin ve 2 yaşına kadar devam edin. Gereksiz antibiyotik kullanmayın. Aşırı hijyene önem vermeyin ve çocuğunuzun mikroplarla karşılaşmasına izin verin. Çocuğunuzun aşırı kilo almasının önüne geçin. Çocukların fast food beslenme yerine sebze ve meyva ağırlıklı beslenmesine önem verin.

Sonraki

Yorumlar

Yorum Ekle Yorumları Oku Yasal Uyarı

Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.