Makaleler

-Alerji Genetik bir rahatsızlık mı?

Evet. Alerji genetik bir rahatsızlıktır. Ailede alerjik hastalık varsa çocukta da alerjik hastalık olma ihtimali yüksektir. Annede alerjik hastalık varsa çocukta alerjik hastalık olma ihtimali %30 ile %50 arasındadır. Hem anne hem babada varsa bu ihtimal %50 ile %80 arasına çıkmaktadır. Anneanne, babaanne, dede, teyze ve halada alerjik hastalık olması çocukta alerjik hastalık olma ihtimalini yine artırmaktadır. Çünkü alerjik hastalığın ortaya çıkmasını sağlayan genler çocuklara geçmektedir. Anne, baba veya akrabalarda olan alerjik hastalığın çeşidi ile çocukta görülen alerjik hastalığın çeşidi farklı olabilir. Yani annede alerjik nezle olup çocukta egzama olabilir. Aynı alerjik hastalık olmak zorunda değildir. Sonuç olarak alerjik hastalıklar genetik bir rahatsızlıktır.

-Alerji ve bağışıklık sistemi birbirine bağlı mıdır?

Evet bağlıdır. Çünkü insan vücudunda iki tür bağışıklık sistemi vardır. Birisi mikroplardan koruyan bağışıklık sistemi diğeri ise alerjiye neden olan bağışıklık sistemidir. Bu iki sistem denge halindedir. Mikroplara karşı olan bağışıklık sistemi zayıflarsa alerjiye neden olan bağışıklık sistemi kuvvetli hale gelir ve alerjik hastalıklar ortaya çıkar. Bu nedenle mikroplara karşı olan bağışıklık sisteminin zayıflatılmaması gerekir.

-Bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalıdır?

Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için en önemli yapılması gereken gereksiz antibiotik kullanmaktır. Bunun dışında doğal beslenmek, sigara dumanından uzak dumak, sebze ve meyvadan zengin beslenmek bağşıklık kuvvetlenmesi için çok önemlidir.

-Alerji tanısı nasıl konulur?

Alerji tanısı için öncelikle alerjik hastalıkların belirtileri olup olmadığı sorgulanmalıdır. Alerjik bir hastalığın belirtisi olan çocukların çocuk alerji uzmanlarınca değerlendirilmesi ve gerekli testlerin yapılması gerekir. Testlerin yapılması, değerlendirilmesi ve doğru teşhis konuması doğru tedavi yapılmasında çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanlarınca yapılan değerlendirme ve test sonrasında en az ilaçla çocuğa zarar vermeden tedavi yapılmalıdır.

-Alerji nasıl tedavi edilir?

Tedavide doğru teşhis konulması çok önemlidir. Doğru teşhis sonrası çocuğa zarar vermeyen tedavilerin verilmesi çok önemlidir. Her öksüren çocuğa iki sprey ve çiğneme tableti vermekle çocuğun tedavi edildiğini düşünmek doğru değildir. Bu nedenle öncelikle doğru teşhis konulması ve en az ilaçla tedavi edilmesi önemlidir. İlaç tedavisi yanında çocuğun alerjik hastalığın tipine göre alerjik olan maddelerden kaçınmak da çok önemlidir.

Alerjik hastalıklarda aşı tedavisi astım ve alerjik nezle hastalıklarında uygulanabilmektedir. Alerji aşısı gerekliliği konusunda çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirme yapılır ve çocuğa özel aşı tedavisi ayarlanarak hazrılanan aşılar çocuklara uygulanır.

-Bahar aylarında polen artışına bağlı olarak meydana gelen alerjik rahatsızlıklarda ne tür önlemler alınmalıdır, neler yapılmalıdır?

Bahar aylarında polenler havada yoğun olarak bulunmaktadır. Polenlere alerjisi olan çocuklarda astım, alerjik nezle ve göz alerjisi gibi rahatsızlıklar gelişebilir. Bu rahatsızlıkları olan çocukların polenlerden korunması önemlidir. Bunun için bahar aylarında açık havada fazla vakit geçirmemek, burundan nefes alıp verilmesi, güneş gözlüğü veya normal gözlük takıyorsa gözlüğün çıkarılmaması, sık sık el ve yüzün yıkanıp su ile burnun gargara edilmesi, akşamları duş alınıp kıyafetlerin değiştirilmesi polen alerjisi olan çocukların yapması gereken önlemlerin başında gelir.

-Yazın sık rastlanan böcek ısırmalarında ne yapılmalıdır?

Yaz aylarında sivrisinek, karınca, arı gibi böcek ısırmaları ile sık sık karşı karşıya kalınır. Böcek ısırmalarına karşı bazı çocuklar aşırı bir reaksiyon gösterir ve ödem gelişebilir. Bazı çocukların da böceklere karşı alerjisi gelişmiş olabilir. Böcek alerjisi olan çocuklarda böcek ısırmalarının olduğu bölgelerde aşırı kaşınma ve ödeme bağlı şişlikler görülür. Bu nedenle bu şişlikler için soğuk kompres uygulanmalı ve duruma göre ağrı kesiciler uygulanabilir. Kaşıntı olan durumlarda antihistaminikler kullanılabilir.

Böcek ısırmalarında en önemli olan böcek alerjisi tipi arı alerjisidir. Arı alerjisi hayatı tehlikeye sokabilir ve hatta ölüm görülebilir. Bu nedenle arı sokmasına bağlı aşırı şişme ve nefesde sıkışma belirtileri olan çocukların mutlaka çocuk alerji uzmanlarınca değerlendirilip arı alerjiisi yönünden değerlendirilmesi gerekir.

-Böcek alerjisine karşı nasıl önlem alınmalıdır?

Böcek alerjisine karşı önlem olarak piknek yerlerinde yiyeceklerin mümkün olduğunca kapalı kaplarda tutulması, parfüm kullanılmaması önemlidir.

Böceklerin fazla olma  ihtimali olan bölgelerde uzun kollu kıyafetler giyilmeli ve kısa pantolonlar giyilmemelidir. Parlak, açık renkli, çiçekli giysilerden kaçınılmalıdır. Beyaz, yeşil ve kahverengi renkler arıları daha az çeker.

Açıkta çöp, gıda, şekerli gıda ve içecekler bulundurulmamalıdır.

Çok sulu meyvalar, çöp kutuları ve yığınları yaban arılarını çeker. Tatlılar, salam, sosis gibi soğuk etler, bira ve diğer besinler yaban arılarını çeker. Açıkta meşrubat içine yaban arıları girer. Piknikte dikkatl olunmalıdır.

Parfümler, kokulu deodarantlar, losyonlar, saç kremleri ve güneş kremleri kullanımı arıları çeker. Kaçınılmalıdır.
 
Terlemek de yaban arıları ve bal arılarını çekebilir. Bu nedenle açık alanlarda çok terlemeye neden olan sporlar yapılmaması faydalıdır.  Arı bireye yaklaşınca ani hareketten kaçınılmalı sakin olunmalsı da önemlidir.

-Böcek alerjisinin belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Böcek alerjilerinin en önemli belirtisi böceğin ısırdığı yerde aşırı şişme, kaşınmadır. Ciddi alerjilerde nefes sıkışması, hırıltı gibi nefes problemleri de bu belirtilere ilave olur.

Böcek alerjilerinde böceğin soktuğu yere soğuk kompres uygulanması ve ağrı varsa ağrı kesici kullanılması önemlidir. Kaşıntı azaltıcı merhem veya antihistaminik ilaçlar duruma göre kullanılabilmektedir. Ciddi şişmeler ve kaşıntı olan çocuklarda nefes sıkışması da gelişmiş ise özellikle arı sokmasına bağlı bu belirtiler gelişmişse arı alerjisine bağlı aşı tedavisi uygulanmalıdır.

 

Önceki Sonraki

Yorumlar

Yorum Ekle Yorumları Oku Yasal Uyarı

Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.