Makaleler

Alerji testi yapılması?
Can yakıcı veya ağrı verici bir test değildir. 3 aylık çocuğa bile farkında olmadan yapılabilmektedir. Çocuklarda verdiği acı duyusu yok denecek kadar azdır. Cilt testleri cilt yüzeyine uygulanır. Test uygulamasından 15 ile 20 dakika sonra değerlendirme yapılabilmektedir.

 

Alerji testi için kullanmamam gereken ilaçlar var mı?
Antihistaminik içeren öksürük şurupları, antihistaminik gibi bazı ilaçlar testi etkileyebildiği için testten 7 ile 10 gün öncesinde bu tür ilaçları kullanmamak gerekir. Bu nedenle testten önce hangi ilaçları kullanmamanız ventolin, pulmicort gibi spey türü ilaçlar testin yapılmasını etkilemez. Bunların dışında ilaç kullanmanız gerektiğinde doktorunuzdan öğrenmeniz gerekir. Açlık veya tokluk önemli değildir.

Ciltten alerji testi yapma yaşı?
Astım ve alerjik nezle nedeniyle ciltten alerji testleri her yaşta yapılabilmekle birlikte 2 yaşından sonra yapılması uygun olmakla birlikte çocuğun şikayetlerine göre bazen daha erken yapılabilir. . Besin alerjileri için alerji testi 2-3 aylıktan itibaren yapılabilir.

 

Alerji testi kandan mı ciltten mi yapılmalıdır?
kandan yapılan alerji testleri çok güvenli değildir. Kanda çıkmayan alerji ciltten çıkabilir. Ciltten yapılan testte alerji çıkmazsa kandan çıkma olasılığı çok düşüktür. Alerji testleri ciltten yapılması daha güvenilir sonuçlar vermesinden dolayı ciltten yapılması tavsiye edilir. Ciltten yapılan alerji testleriyle daha ayrıntılı sonuç elde edilebilmekte ve tedaviye daha doğru yön verilebilmektedir.

 

Çocuklara alerji testini hangi uzman yapmalıdır?
Çocuklarda alerji testi konusunda en deneyimli olan Çocuk Alerjisi uzmanlarıdır. Çünkü çocuklarda alerji testi tekniği yetişkinlerden bazı farklılıklar göstermekte ve test sonucunun ve çapraz reaksiyonların değerlendirilebilmesinde deneyim çok önemlidir. Aksi takdirde yanlış teşhis ve tedaviye neden olabilir. Hatta çocuğun yaşamını tehtid eden ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir.yeişkin uzmalık dalları olan göğüs hastalıklar uzmanı, dahiliye uzmanı, dermatoloji uzmanı gibi uzmanların çocuk yaş grubuna bu testi yapması uygun değildir. Çünkü bu uzmanlık alanları eğitimleri döneminde çocuk alerji bölümünde bu testin eğitimini almamaktadır.

 

 

Kandan alerji testi ne zaman yapılmalıdır?
Ciltten alerji testi yapılamadığı yaygın cilt alerjileri varsa, anti-histaminik denilen alerji ilaçlarının kesilemediği durumlarda tavsiye edilir.

Alerji testinin tehlikesi var mı?
Alerji uzmanları tarafından veya denetiminde yapılması durumunda ciddi reaksiyon görülme sıklığı yüz bin çocukta ikidir. Ancak deneyimsiz kişiler tarafından ve yanlış teknikle yapılması halinde bin çocuktan beş çocukta ciddi reaksiyonlar görülebilir ve ölümle sonuçlanan bildirimler vardır. Yanlış teknikle yapıldığı taktirde verilen alerjen 1000 kat daha yüksek dozda verilmiş olur ki bu da ciddi reaksiyonlara ve yanlış sonuçlara neden olabilir. Bu sebeplerden alerji uzmanı tarafından veya denetiminde olmadan alerji testinin çocuklara uygulanması çok yanlıştır.

Alerji testi niçin yapılır?
Alerjik hastalığın tansında yardımcı olmak, alerjik hastalığın tedavisine yön vermek,alerjik hastalık gelişme riskini değerlendirmek, hangi alerjenlerden korunmamız gerektiğini öğrenmek, aşı tedavisine gerek olup olmadığını ve uygulanacak aşıda hangi alerjenlerin ve hangi dozdan oluşması gerektiği kararını vermek için yapılır. Bu medenle çocuk alerji uzmanlarınca veya denetiminde yapılması çok önemlidir.

Alerji testi kimlere yapılır?
-Alerji belirtileri olan ve devamlı koruyucu tedavi ihtiyacı olan tüm kişilere yaşa bakmaksızın iki üç aylıktan itibaren alerji testi yapılabilir.

-Bir aydan daha uzun süre hırlayan, 2 defadan fazla hırlama atağı geçiren bebeklere,

-Astım,

-Alerjik nezle,

-Egzama,

-Besin alerjisi,

-Arı alerjisi,

-İlaç alerjisi,

-Lateks alerjisi belirtileri olan tüm çocuklarda uygulanabilir.

 

İlaç alerjisi testi nasıl yapılır?
İlaçlara karşı alerji testi için öncelikle test edilecek ilaçlar belirlenir. İlacın konsantrasyonu en az riskliden normal doza kadar farklı konsantrasyonlarda hazırlanır. Önce normal cilt alerji testi yapılır ve arkasından cilt içine 20 dakika aralarla alerji testi uygulanır. Alerji testi bittikten sonra eğer alerji saptanmamışsa ilaç uygulanır ve reaksiyon verip vermediği test edilir. Bu testin sonucuna göre karar verilir. Test süresi yaklaşık 2 ile 3 saat arasında sürmektedir.

 

Besin alerjisi testi nasıl yapılır?

Besin alerji testi 2-3 aylıktan itibaren yapılabilir. Ciltten alerji testi, kandan alerji testi ve yama testi (patch) olmak üzere farklı yöntemler vardır. Sıklıkla ciltten alerji testi ve kandan alerji testi birlikte kullanılması önerilmektedir. Alerji testlerinin tek başına tanı koydurucu özelliği yoktur. Yükleme testi de yapılması gerekir. Alerji testlerinde alerji saptanmaması alerji olmadığını kanıtlamaz. Çünkü alerjinin farklı tipleri olmasından dolayı alerji testleri ile alerji çıkmamasına rağmen farklı mekanizmalarla oluşan alerjiler olabilir.

 

 

 Yama testi (Patch testi) nasıl yapılır?

 

Yama testi (Patch test), temasa bağlı alerjik cilt reaksiyonları teşhisinde kullanılan test yöntemidir. Sırt bölgesine uygulanır ve 48 saat sırtta kalır. 48 saat sonunda ve 72. Saat sonunda test değerlendirilir. Bu testin alerji uzmanlarınca yapılması büyük önem taşımaktadır. Can yakıcı bir test değildir.

 


 

Önceki Sonraki

Yorumlar

Yorum Ekle Yorumları Oku Yasal Uyarı

benim 5 yaşında kızım var akdeniz anamisi tehşisi kondu kızım sürekli ğöhüs kısmı kaşınıyo konuşurken hecan yapıyo sonra hızlı nefes alıyo astım çiğneme hapı kullı şim kullanmıyo tekrar kullansın demedi doktor

sevda