Makaleler

Çocuklarda böcek sokmaları tehlikeli midir? Böyle bir durumda anne-babalar ne yapmalıdır? Hemen doktora götürmek gerekir mi?

Havaların ısınmasıyla birlikte herkes çocuğunu alıp ya pikniğe gidiyor veya deniz kenarına. Herşey çok güzel. Ancak bir de görünmeyen tehlikler de var. Bunların başnda böcek sokmaları geliyor. Böcek ısırmaları özellikle alerjik bünyeli çocuklarda çok dikkat çekici hale gelmektedir. Özellikle böceklere karşı alerjisi olan çocuklarda böceğin ısırdığı yerlerde kızarıklık, kaşıntı çok rahatsız ediici hale gelebiliyor. Geceleri uyutmayabiliyor. Böcek ısırması veya sokması tehlikesi böceğin tipine göre değişmektedir. Örneğin bir sivrisinek ısırmasına bağlı kaşıntı ve kızarıklık varsa korkmaya gerek yoktur. Ancak bir kene ısırması ve arı sokması önemlidir. Arı alerjisi olan bir çocukta arı sokması çocuğun hayatını tehlikee sokabilmektedir. Bu nedenle böcek ısrmalarında neyin ısırdığı belli değilse, çok ciddi kaşıntı ve şişmeler oluyorsa bir doktora başvurulmasında fayda vardır.

  1.  
  2. Sivrisinek ısırmaları, arı sokmalarına karşı ne gibi önlemler alınabilir? (cibinlik, sivrisinek kovucu ilaçlar vs)

Sivrisinek ısırmaları genelde hafif bir kaşıntı ve sokulan yerde kızarıklık dışında bir sorun oluşturmaz. Bazen sivrisineğe alerjisi olan çocuklarda ciddi kaşıntı ve şişlikler görülebilir. Sivrinek ısrmalarına bağlı genelde ölümcül bir tehlike yoktur. Bu nedenle sivrisinek alerjisi olan çocuklara aşı önerilmez.

Arı alerjisi ise çok ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle arı sokması sonrası çok büyük şişmeler olmuşsa, nefes almada zorluk ve tansiyon düşmesiyle sonuçlanan alerjik şok gelişmişse aşı tedavisi yapılması gerekir. Çünkü arı alerjisi çocuğun hayatını tehlikeye sokabilir. Arı alerjisi olanlara yapılan aşının başarısı çok yüksektir. Bu ndenle arı alerjisi belirtileri olan çocukların çocuk alerji uzmanlarınca değerlendirilmesinde fayda vardır.

Arı alerjisi yoksa arı sokması sonrası soğuk kompres yapılmalı ve kaşıntı, şişliğe karşı doktora danışarak ilaçlar kullanılabilir.

Arı ve sivrisneklere karşı pencerelerin bazılarının koruyucu tel perde takılmasında fayda vardır. Sivrinek veya böcek kovuları kullanılabilir. Piknik alanlarında yiyecek artıkları bırakılmamalıdır. Arıları kokuları sevdikleri için yoğun parfüm kullanılmamalıdır. Açık renkli giyseler giyilmemelidir.

 

Arı sokmalarında anne babalar ne yapmalıdır? Arı sokmaları özellikle alerjik çocuklar için ne gibi tehlikeler içerir?

Arı sokması olduktan sonra arı sokulan yerde iğne varsa bu bal arısı iğnesidir. Yaban arıları sokulan yerde iğne bırakmazken bal arıları bırakır. İğne varsa sıkılmadan çıkarılmalıdır. Daha sonra soğuk kopmpres uygulanır. Doktorunuza danışarak kaşıntı için ilaç kullanabilirsiniz.

Arı alerjisi olan çocuklar için arı sokması için ölümcül olabilir. Arı alerjisi olan çocukların yanlarında epinefrin denilen hayat kurtarıcı olabilen bir ilaç her zaman olmalıdır. Nasıl kullanılacağının eğitimi alınmalıdır.

 

Kene ısırığı nasıl anlaşılır? Eğer çocukta kene ısırığı varsa ne yapılmalıdır?

Kene ısırması Kırım kongo kanamalı hastalığa neden olabilir. Kene ısırması genelde ısırılan yerde keneningörülmesiyle farkedilir. Kene görülünce kene ciltteyse orda öldürülmemelidir. Çünkü kene öldürülürse toksinini oraya kusar ve mikrobun vücuda girmesine neden olur. Bu nedenle başı cilde çok gömülmemişse bir cımbızla kenenin baş kısmından tutulup sağa sola oynatarak dik bir vaziyette sabit kuvvetle çıkarılmalıdır. Çıkarılan kene çamaşır suyu içinde ölürülmelidir. Kene çıkarılan bölge betadin veya batikonla temizlenmelidir.

Kene ısırmasından sonra 10 gün içinde ateş, halsizlik, baş ağrısı kollarda ve bacaklarda aşırı ağrı, iştahsızlık gelişirse bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 

Böcek ve sinek ısırmalarında hangi belirtiler varsa durumun ciddiyeti göz ardı edilmemelidir?

Böcek ısırmasında kaşıntı çok fazlaysa, sokulan yerde şişlik çok fazlaysa ve uykuyu etkiliyorsa bir doktor tarafından görülmelidir. Böcek ısırması sonrası nefes alıp vermenin etkilenmesi, bilinç kaybı ve ciddi şişlikler oluyorsa çocuk alerji uzmanı tarafından aşı tedavisi için değerlendirilmelidir.

 

Anne babaların bu konuda yaptığı (ısırılan yere gelişigüzel merhem sürülmesi, bazı bitlkisel tedaviler uygulanması gibi) yanlışlar nelerdir?

Böcek ısırlan yere gelişigüzel krem kullanılmamalıdır. Bitkisel tedaviler gelişigüzel verilmemelidir. Doktorunuzla temasa geçerek tedavi yapmanız daha uygundur.

 

Konuyla ilgili önemli görüp eklemek istedikleriniz…

Böcek alerjisi teşhisi konulması çok önemlidir. Özellikle bacakta, koda ve yüzde olup da gövdede olmayan kaşıntılı kızarıklıkarda böcek alerjisi akla gelmeldiir. Bazen sivrisinek değil de gözle görülmeyecek kadar böcekler de ısırabilir. Saksı bitkileri etrafındaki çok küçük böcekler akşamları ışıkların yakılmasıyla ışık etrafına toplanırlar. Bu böcekler de özellikle çocukların açıkta olan bölgelerini ısrmaktadır. Bunun dışında karıncalar, tahtakurusu gibi böcekler de alerjiye neden olabilmektedir. Bu nedenle özellikle kol ve bacakta olan kaşıntılı kızarıklık görülüyorsa çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır.

Özellikle arı alerjisi olan çocuklarda arı sokmaları hayati tehlikeye sokabileceği ve aşı tedavisi ile bu durumdan kurtulanabileceği akılda tutulmalıdır.

 

Doç. Dr. Ahmet Akçay

Çocuk Hastalıkları, Alerji, İmmünoloji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı

www.ahmetakcay.com

Önceki

Yorumlar

Yorum Ekle Yorumları Oku Yasal Uyarı

Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.