Makaleler

-İnek sütü alerjisinin belirtileri nelerdir?

İnek sütü alerjisinin bir çok belirtisi vardır. İnek sütü alerjisinin en sık görülen belirtileri inek sütü içilmesi veya inek sütü içeren ürünlerin yenmesinden sonra dudak etrafında görülen kızarıklık, vücutta kaşıntı, kızarıklıklar, dilde veya dudakta şişme ortaya çıkmasıdır. Özellikle bebeklik döneminde bu belirtilerle karşımıza çıkmaktadır. Sütün alımıyla birlikte nezle, öksürük ve hırıltı ortaya çıkabilir. Bu belirtiler sıklıkla inek sütü alımından hemen sonra veya 2 saat içinde görülmektedir.

Bu belirtilerin dışında bir de inek sütü alımından saatle ve hatta günler sonrasında çıkan bazı belirtiler vardır. Bu belirtiler egzama, kakada kan görülmesi, tedaviye cevap vermeyen kabızlık, nedeni belli olmayan kusma, reflü, gaz ağrısı da inek sütü alerjisinin belirtileri oalrak akrşımıza çıkabilmektedir.

 

-İnek sütü alerjisi nasıl teşhis edilir?

İnek sütü alerjisi belirtileri olan bebek ve çocukların mutlaka çocuk alerji uzmanlarınca değerlendirilmesi gerekir. Çünkü çocuk alerji uzmanları çocuklardaki alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış ve uzmanlık dipplamaları olan çocuk doktorlarıdır. Çocuk doktorları tarafından ve ailelerce inek sütü alerjisi düşünülen çocuklar çocuk alerji uzmanlarınca dikkatli bir şekilde incelenir. Daha sonra inek sütü alerjisi düşünülüyorsa ciltten alerji testi yapılır. Genellikle ciltten alerji testinin bebekken doğru sonuç vermeyeceği söylenmesine rağmen 2 aylıktan sonra bebeklerde ciltten alerji testleri çok doğru sonuçlar vermektedir. Ciltten alerji testine göre inek sütü alerjiis olup olmadığı ve ciddiyeti ne olduğu öğrenilir. Ciltten alerji testi sonrasında belirli bir süre kaçınma diyeti ve sonrasında yükleme testi yapılır. Yükleme testi sonucuna göre de inek sütü alerjisi olup olmadığı kararı verilir.

 

-İnek sütü alerjisi nasıl tedavi edilir?

Çocuk alerji uzmanı tarafından inek sütü alerjisi teşhisi konan bebeklerin inek sütünden ve inek sütü içeren gıdalardan kesinlikle uzak durması ve diline bile dokundurmaması gereklidir. Ciddi inek sütü alerjisi olan bebekler inek sütünü dilini dokundurmakla bile alerjik şok gibi çocuğun hayatını tehlikeye sokabilecek kadar ciddi reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bu nedenle inek sütünden ve ürünlerinden diyet yapmak çok önemlidir. İnek sütün diyetinden başka alerji nedeniyle oluşan belirtilere yönelik ilaçlar ve kremler tedavide sıklıkla kullanılmaktadır.

 

-İnek sütü alerjisi olan bebekler hangi besinlerden uzak durmalıdır?

İnek sütü alerjisi olan bebekler inek sütünden inek sütü içeren veya inek sütü ile çapraz reaksiyon yapan tüm ürünlerden uzak durmalılardır. Bu nedenle peynir, yoğurt, ayran, tereyağı, margarin gibi inek sütü içeren ürünler ve inek sütü ile çapraz reaksiyon yapan dana eti gibi gibi bazı gıdalar yasaklanmalıdır. Süt ürünleri içeren çukulata, puding, gibi tatlılar ve tatlandırıcılar yasaklanmalıdır.

 

-İnek sütü alerjisi kendiliğinden geçer mi?

İnek sütü alerjisi kendiliğinden düzelebilir. Ancak inek sütü alerjisi olup da inek sütü verilmeye devam ederse sık sık vücutta kızarıklık, egzama, kakada kan görülmesi gibi belirtiler devam eder. Genelde inek sütü alerjisi olan bebeklerin şikayetleri 1 yaşına kadar %50’si düzelir. 3 yaşına kadar %70 ve 5 yaşına kadar %80-90 düzelir. Bebeklerin %10 kısmında 5 yaşından sonra inek sütü alerjisi devam eder.

 

-İnek sütü alerjisi ile kolik ve reflü arasında bir bağlantı var mı?

Var. Yapılan çalışmalarda nedeni bulunamayan reflü ve kolikli çocukların dörtte birinde inek sütü alerjisi olduğu saptanmıştır. Bu nedenle ciddi kolik olan, reflü olan çocuklarda inek sütü alerjisi de akla gelmelidir.

 

-İnek sütü alerjisi olan bebekler diğer sütleri tüketebilir mi?

İnek sütü alerjisi olan çocuklar diğer sütleri tüketmemelidir. Çünkü diğer sütlere alerji gelişme riski yüksektir. Sıklıkla keçi sütü kullanılmasına rağmen bu uygulama son derece yanlıştır. İnek sütü alerjisi olan çocuklar %80 keçi sütüne de alerjiktir. Kuzu sütüne de alerjiktir. Bu nedenle inek sütü alerjisi olan çocuklar ancak keçi sütüne testle alerji yoksa kullanabilir.

 

En sık yapılan hatalar:

-Sadece kan tahlili ile inek sütü alerjisi teşhis konulması çok yanlıştır. Çocuğun uzun süre gereksiz diyet yapmasına ve gelişiminin etkilenmesine neden olunmaktadır. Çocuk alerji uzmanlarınca kaçınma diyeti ve sonrasında yükleme testi yapılmadan teşhis konulması çok yanlış bir uygulamadır

-İkinci sık yapılan yanlış ise inek sütü yerine keçi sütü vermektir. İnek sütü alerjisi teşhisi konulup keçi sütü alabilen ve sorun olmayan çocuklarda inek sütü alerjisi teşhisi %80 yanlıştır. Bu nedenle inek sütü alerjisi nedeniyle keçi sütü verilen çocukların mutlaka çocuk alerji uzmanlarınca incelenmesi gerekir.

-Ciltten alerji testi 3 yaşından önce yapılmaz ve doğru sonuç vermez denilmesi de yanlıştır. Çünkü 2 aylıktan itibaren gıda alerj testi yapılabilir ve doğru sonuç verir.

Önceki

Yorumlar

Yorum Ekle Yorumları Oku Yasal Uyarı

Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.