Bebeklerde ve Çocuklarda Egzama (Atopik Dermatit)

Atopik dermatit olarak da bilinen egzama, kaşıntı, kızarıklık ve pul pul döküntülerle karakterize, bulaşıcı olmayan, iltihaplı bir cilt rahatsızlığıdır. Bu belirtiler ağrılı olabilir; cilt renginde ve kabarcıklarda değişikliklere neden olabilir. Egzama ile ilişkili kaşıntı şiddetli olabilir ve genellikle uykuyu kesintiye uğratır. Çocuklar derilerini kaşıdıklarında enfeksiyon kapabilirler. Egzaması olan bebekler, kaşıntıyı hafifletmek için yatak örtülerine veya başka şeylere sürtünebilir.

Egzama Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Egzama sıklıkla 5 yaşından önce ortaya çıkar, ancak ergenler ve yetişkinlerde de egzama gelişebilir. Hastaların yaklaşık yüzde 60’ı 1 yaşına kadar egzama belirtileri yaşar ve yüzde 30’u da 5 yaşına kadar belirtiler yaşar. Astım veya saman nezlesi gibi alerjik hastalık öyküsü olan ailelerde doğan çocuklar, egzama için yüksek risk altındadır. Egzama, herhangi bir alerji türünden kaynaklanmaz, gıda ve çevresel alerjilerin gelişmesiyle ilişkilidir. Egzama, cilt bariyerinin bozulması nedeniyle gelişir. Egzama, genellikle kalıtsaldır ve alerjisi veya astımı olan ebeveynleri olan bebekler, gelişim için en yüksek risk altındadır. Egzama, “atopik yürüyüşün” bir parçası olarak kabul edilir. Atopik yürüyüş, bebeklik döneminde egzama teşhisini, ardından gıda alerjisi, alerjik rinit (saman nezlesi olarak da bilinir) ve astımı, tipik olarak bu sırayla içerir.

Egzamanın Nedeni ve Tetikleyicileri

Egzama, dünyadaki çocukların % 20’sini etkileyen çok yaygın bir cilt hastalığıdır. Egzamanın nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte egzamaya neden olabilen birkaç faktör vardır. Küçük çocukların cildi, özellikle bebeklerin cildi, çevresel etkilere yetişkinlerinkinden daha duyarlıdır, bu nedenle dışsal veya çevresel faktörler genellikle katkıda bulunur. Yün veya sentetik kumaşlar, aşırı ısı veya sabunlar, hatta bir bebeğin yüzünün etrafında salya akması gibi tahriş edici maddelerin tümü katkıda bulunabilir. Genetik de bir faktördür ve araştırmalar, çocukların kardeşleri veya bundan muzdarip ebeveynleri varsa egzama geliştirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Egzamayı tetikleyen bazı faktörler şunları içerir:

  • Sabunlar,
  • Polenler,
  • Evcil hayvan tüyleri,
  • Besinler,
  • Yün kumaşlar,
  • Kuru hava.

Egzamanın Teşhisi

Çocuk alerji uzmanı, çocuğunuzun semptomları ve sağlık geçmişi hakkında sorular soracaktır. Ayrıca sizde veya diğer aile üyelerinde atopik dermatit, astım, saman nezlesi veya alerjik rinit gibi burun alerjileri olup olmadığını sorabilir. Çocuğunuzdaki alerji belirtileri hakkında detaylı bilgi alan alerji uzmanınız, çocuğunuzu muayene edecektir. Egzamanın altta yatan nedenini belirlemek için birtakım alerji testleri yapılabilir.  

Kan testleri: Çocuğunuzun kanı, immünoglobulin E (IgE) seviyeleri açısından kontrol edilebilir. IgE, vücudun bağışıklık sistemi tarafından salınır; alerjisi ve atopik dermatiti olan çoğu çocukta yüksektir. Başka kan testleri de yapılabilir.

Deri testleri: Alerjileri veya diğer cilt durumlarını kontrol etmek için cilt testleri yapılabilir. 

Atopik Dermatitin Tedavisi

Tedavi, çocuğunuzun belirtilerine, yaşına ve genel sağlığına bağlı olacaktır. Ayrıca durumun ne kadar şiddetli olduğuna da bağlı olacaktır. Atopik dermatitin tedavisi yoktur. Tedavinin amacı kaşıntı ve iltihabı hafifletmek, nem desteği sağlamak ve enfeksiyonu önlemektir. Atopik dermatitte ilaç tedavisi şunları içerir:

Kortikosteroid krem ​​veya merhem: Krem veya merhem cilde sürülür. Bu, kaşınmayı ve şişmeyi hafifletmeye yardımcı olmak içindir.

Antibiyotik ilaç: Çocuğunuzun enfeksiyonu tedavi etmek için ağızdan sıvı veya hap alması gerekebilir.

Antihistamin: Kaşıntıyı hafifletmek ve uykuyu iyileştirmek için çocuğunuzun bu ilacı uykudan önce alması gerekebilir. Sıvı veya hap şeklinde olabilir ve ağızdan alınır.

Fototerapi (ışık tedavisi): Işık terapisi, uzman kontrolünde yapılan bir tedavidir.

Tedavide çeşitli merhemler ve ilaçlar kullanılabilir. Alerji uzmanınızın uygulayacağı tedavi, belirtilerin şiddetine göre farklılık gösterebilir.