Göz Alerjisi

Göz alerjisi, çocuklarda yaygın görülen bir alerjidir ve bu yaygınlık günden güne artmaktadır. Göz alerjilerine alerjik konjonktivit de denir. Bazı çocuklarda bu durum geçme eğilimi gösterirken bazı çocuklarda ise ömür boyu devam etme eğilimindedir. Ebeveynlerden birinde göz alerjisi olması, çocukta da göz alerjisi geliştirme riskini artıran bir faktördür. Alerjiler, bağışıklık sisteminin aşırı tepkisi sonucu ortaya çıkar. Bağışıklık sistemin alerjen maddelere karşı kendini savunmaya çalışır ve bu durumun sonucunda alerjik reaksiyon ortaya çıkar. Alerjik reaksiyona neden olan madde “alerjen” olarak adlandırılır. 

Göz Alerjisine Neden Olan Alerjenler

Göz alerjisine neden olan birden fazla etmen vardır. İç mekan ve dış mekanda bulunan çoğu faktör, göz alerjisini tetikleyebilir.

Göz alerjisinin yaygın alerjenleri şunları içerir: 

 • Toz akarları,
 • Küf,
 • Kozmetik,
 • Parfüm,
 • İlaçlar,
 • Yiyecekler,
 • Evcil hayvan tüyleri,
 • Ağaçlardan, bitkilerden, otlardan ve yabani otlardan etrafa yayılan polenler,
 • Böcek zehiri.

Çocuğunuzun hassasiyeti varsa ve bir alerjenle karşılaşırsa gözleri alerjenle savaşmak için histamin üretebilir. Sonuç olarak, göz kapakları ve konjonktiva (gözünüzün beyaz kısmını ve göz kapaklarının içini kaplayan doku) kırmızı, şiş ve kaşıntılı hale gelir. Çocuğunuzun gözlerinde sulanma, kaşıntı, yanma gibi durumlar meydana gelir. Çocuğunuz gözünü ovdukça ya da kaşıdıkça gözlerindeki tahriş ve kızarıklık artar. 

Çocuğunuzda göz alerjisine neden olan alerjenlerden bazıları yıl boyunca etrafta bulunurken bazıları ise mevsimseldir. 

Örneğin, çocuğunuzun polene alerjisi varsa, polen sayısı yüksek olduğunda belirtilerinde artış olacaktır.

Göz alerjisi olan çocukların da genellikle burun alerjileri vardır. Bazen, alerjik bir reaksiyon yeterince sık meydana gelirse, çocuğunuzun mast hücreleri aşırı duyarlı hale gelebilir. Gözdeki mast hücreleri aşırı duyarlı hale geldiğinde, alerjen gözle doğrudan temas etmese bile histamin salgılarlar.

Çocuklarda Göz Alerjisinin Belirtileri

Alerjisi olan bir çocukta, vücut yanlışlıkla yabancı nesneyi ciddi bir tehdit olarak tanımlar ve bu da, bu saldırganla savaşmak için vücuda salınan bir dizi bağışıklık aracılı enzim ve kimyasalları tetikler. Bu reaksiyon, hafif kaşıntılı gözlere ve kronik yara izlerine kadar çeşitli semptomlara neden olabilir. Belirtiler, yalnızca çiçeklerin açmaya başladığı ilkbahar gibi belirli mevsimlerde ortaya çıkabilir veya ev tozu akarları gibi bir şeye sürekli maruz kalma nedeniyle yıl boyunca mevcut olabilir. Göz alerjisinde yaygın olarak görülen belirtiler şunlardır: 

 • Sık sürtünme ile kaşıntılı gözler,
 • Sulanan gözler,
 • Kırmızı veya pembe gözler,
 • Göz kapaklarının hafif şişmesi,
 • Gözaltındaki deride koyulaşmış renk değişikliği.

Göz Alerjisinin Tedavisi

Çocuğunuzda göz alerjisi varsa çocuğunuzun bir çocuk alerji uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir. Alerji uzmanınız, çocuğunuzda alerjiye neden olan maddeyi bulduktan sonra bir tedavi programı oluşturacaktır. Göz alerjisinin tedavi etmenin en basit yolu, tetikleyicilerden kaçınmaktır. Ancak alerjenlerden kaçınmak her zaman mümkün olmayabilir. 

Çocuk alerji uzmanınız, tedavide bazı ilaçlar reçete edebilir. Suni gözyaşları, dekonjestan damla ve oral antihistaminikler gibi bazı ilaçlar, tedavide kullanılabilir. Bu ilaçların, doktor kontrolünde ve reçete edildiği gibi kullanılması oldukça önemlidir. Uzun süreli kullanım bir “geri tepme etkisi” yaratabilir; damlaların kesilmesinden sonra bile sürebilen artan şişlik ve kızarıklık meydana gelebilir. Bu sebeple bu ilaçların kontrollü bir şekilde kullanılması gerekir.

Tetikleyicilerden Korunma Yolları 

Göz alerjisine neden olan birçok alerjen vardır. Bu alerjenlerden kaçınmak zor olsa da yine de korunmanıza yardımcı olabilecek bazı adımlar şunlardır:

Yüksek polen dönemlerinde pencereleri kapalı tutun ve polen sayılarının en yüksek olduğu zamanlarda, genellikle sabah ortası ve akşamın erken saatlerinde ve rüzgarlı günlerde mümkün olduğunca çocuğunuzun dışarı çıkmasına engel olun.

Evin içine polen ve küf çekebilen pencere fanları kullanmaktan kaçının; mümkünse evinizde ve arabanızda klima kullanın.

Nemli alanlarda küfü kontrol etmek için bir nem giderici kullanın.

Toz akarlarına maruz kalmayı sınırlandırmak için “akar geçirmez” yatak örtüleri kullanın ve yatak takımlarınızı sık sık sıcak suyla yıkayın.