Bebeklerde ve Çocuklarda Polen Alerjisi

Polenler, yılın belli zamanlarda etrafa yayılan ve pek çok kişide alerjik reaksiyona neden olan alerjen maddelerdir. Bağışıklık sisteminin polenlerde bulunan bazı proteinleri zararlı olarak algılaması ve bu zararlı maddelere karşı aşırı tepki vermesi, alerjik reaksiyon oluşmasına neden olur. Bebeklerde polen alerjileri nadir olmakla birlikte, polen alerjisinden etkilenen çocukların sayısı fazladır ve bu sayı günden güne artış göstermektedir. Polenler, rüzgarın etkisiyle kilometrelerce mesafe katedebilir, kapalı alanlarda uzun süre tutunabilir ve bu durum da polenden kaçınmayı zorlaştırır. Her yıl binlerce çocuk, ağaç polenleri, yabani ot ve çim polenlerine karşı alerjik reaksiyon geliştirir. Alerjik olunan polen türüne göre belirtilerin ortaya çıktığı zamanlar değişiklik gösterebilir. Bazı çocuklarda belirtiler yılın belli zamanlarında meydana gelirken bazı çocuklarda yıl boyunca belirtiler mevcut olabilir. 

Bebeklerde ve Çocuklarda Polen Alerjisinin Belirtileri

Polen alerjisi belirtileri değişkenlik gösterebilir; bazı çocuklarda belirtileri şiddetli olabilirken bazı çocuklarda ise hafif olabilir.

Polen alerjisinin tipik belirtileri şu durumları içerir:

  • Gözlerde, burunda ve boğazda kaşıntı,
  • Gözlerde şişme, kızarıklık, sulanma, kaşıntı,
  • Öksürük,
  • Hapşırma,
  • Hırıltı,
  • Ağızdan solunum,
  • Burun tıkanıklığı ya da akıntısı,
  • Burun tıkanıklığından kaynaklanan uyku problemleri.

Çocuklarda görülen polen alerjisi, günlük hayatın rutinini etkileyebilir. Uyku düzeni bozulan çocuğunuzun gün içindeki aktiviteleri kısıtlanabilir, çocuğunuz her zaman yaptığı şeyleri yapamayabilir. Bu durum aynı zamanda çocuğunuzun okul başarısını da olumsuz etkileyebilir. 

Bebeklerde ve Çocuklarda Polen Alerjisinin Teşhisi

Çocuğunuzda alerjik belirtiler varsa bir çocuk alerji uzmanı ile görüşmeniz gerekir. Polen alerjileri, çocuğunuzun hayat kalitesini düşürecek etkiye sahip olmakla birlikte beraberinde birtakım olumsuz durumları da getirebilir. Bu sebeple bu alerjilerin teşhisi ve yönetilmesi önemlidir. Çocuk alerji uzmanınız, çocuğunuzun belirtilerini, mevcut sağlık durumunu ve tıbbi geçmişini de dikkate alarak teşhiste bazı testler kullanabilir. Polen alerjisinin teşhisinde genellikle deri testi ve kan testi kullanılır. Deri testinde, az miktarda alerjen çocuğunuzun derisinin altına küçük bir iğne yardımı ile yerleştirilir. 20 dakikanın sonunda alerjenin yerleştirildiği bölgede kabarıklık ve kızarıklık oluşması, çocuğunuzun alerjisi olduğu anlamına gelir. Kan testinde, antikor miktarına bakılır. 

Alerji uzmanınız, çocuğunuzun alerjisini detaylı bir şekilde incelemek isterse, kapsamlı bir alerji testi olan moleküler alerji testini kullanabilir. Moleküler alerji testi; alerjinin bileşeni, alerjinin şiddeti, moleküler yayılımı gibi konularda bilgi veren kapsamlı bir testtir. Kan örneğinin nano teknoloji ile incelenmesine dayanan bu test, yeni nesil bir alerji testidir. 

Bebeklerde ve Çocuklarda Polen Alerjisinin Tedavisi

Alerji uzmanınız, alerjinin şiddetine ve çocuğunuzun mevcut durumuna göre tedavi yöntemi belirleyecektir. Polen alerjisinin tedavisinde, antihistaminik ilaçlar, burun spreyleri, göz damlaları kullanılabilir. Kullanılan ilacın kontrollü olması ve alerji uzmanı gözetiminde olması oldukça önemlidir. Aksi durumda gereksiz ilaç kullanımının yanı sıra belirtilerin tekrarlaması gibi bazı olumsuz durumlar da meydana gelebilir. 

Polen Alerjisinin Tedavisinde Aşı Tedavisi (İmmünoterapi)

Çocuğunuz uzun süre ilaç kullanıyorsa, belirtileri şiddetliyse, ilaçlar etkisiz kalıyorsa ve hayat kalitesinde düşüş varsa, aşı tedavisi önerilebilir. Aşı tedavisinde amaç vücudun alerjen maddeye duyarsız hale gelmesini sağlamaktır. 3-5 yıl devam eden tedavinin başarı oranı oldukça yüksektir. Bu tedavide, alerjen vücuda kademeli olarak verilir ve vücut belli bir sürenin sonunda alerjen maddeye duyarsız hale gelir.